Kinkiet nad lustro to dodatek, który przez wiele lat pozostawał zapomniany, jednak można śmiało stwierdzić, że znowu wraca do łask i jest wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach, ale świetnie prezentuje się także w klasycznych projektach.
Kinkiet nad lustro – jakie spełnia funkcje?
Kinkiet nad lustrem odpowiada za oświetlenie ściany i lustra, dzięki czemu zapewnia doskonały efekt. Dodatkowo spełnia także praktyczne funkcje, czyli umożliwia wykonywanie makijażu czy golenie się i to bez ryzyka zacięcia. Kinkiet nad lustro zapewnia sporo światła, dzięki czemu pielęgnacja twarzy i ciała staje się nie tylko zdecydowanie przyjemniejsza, ale i bardziej efektywna.
Jaki kinkiet nad lustro wybrać?
Dobre oświetlenie twarzy jest szczególnie ważne w trakcie korzystania z łazienki, dlatego lampa powinna być umieszczona na wysokości głowy albo nieco wyżej. Kinkiet nad lustro sprawdza się w tym celu doskonale, dzięki czemu twarz nie jest w półcieniu, co ułatwia robienie makijażu oraz trymowanie zarostu. Równomierne światło przekłada się na komfort odczuwany w trakcie wykonywania wszystkich czynności.
Kinkiet nad lustro do łazienki może wygląd tak samo, jak model wybierany do przedpokoju czy sypialni. Najlepiej sprawdzają się kinkiety ledowe, które mają światło o neutralnej barwie białej. Światło żółte nie sprawdzi się tak dobrze, gdyż utrudni wykonywanie makijażu, szczególnie problematyczna staje się ocena odcienia skóry. Źle dobrane żarówki sprawiają, że efekt jest sztuczny albo przesadzony. Kinkiet nad lustro nie może mieć zimnego światła o niebieskiej barwie, gdyż również przekłamuje odcień skóry i uwydatnia wszystkie niedoskonałości występujące na buzi. Neutralne światło to optymalne rozwiązanie. Żarówka edisonowska (odsłonięta) przynosi najlepszy efekt, stąd jest najczęściej wybierana i polecana przez architektów wnętrz.
Kinkiet a kształt lustra
Kinkiet nad lustro może mieć ruchome ramię albo formę statyczną. Oprócz tego dostępne są większe modele montowane w górnej części albo dwa niewielkie umieszczane po bokach. Duże lustra i sporych rozmiarów łazienki wymagają większych i mocniejszych kinkietów. Jeśli lustro ma ponad 40 cm szerokości najlepiej wybrać kilka źródeł światła.
Prostokątne lustro pozwala dobrać kinkiet zgodnie z upodobaniami i własnymi preferencjami, gdyż niemalże wszystkie propozycje prezentują się dobrze. Z kolei w przypadku luster okrągłych warto sięgnąć po podłużne kinkiety, te same, które stosuje się do podświetlania obrazów. Należy uniknąć kształtu koła, gdyż całość nie będzie prezentować się zbyt efektywnie.
Mała łazienka nie wymaga dużego formatu i wielu rozbudowanych komponentów. W tym przypadku mniej znaczy więcej.