Trener mentalny – kiedy potrzebujemy jego wsparcia?
W obrębie naszego kraju stwierdzono nasilone zainteresowanie treningiem mentalnym. Za tym modnym określeniem kryje się w pierwszej kolejności wielki wysiłek naszego umysłu, który jest rozwinięciem treningu cielesnego. Wspomaga intensywną pracę nad świadomością sportowca.
Trener mentalny podejmuje wyzwanie, by rozwijać i wspierać potencjał drzemiący w umyśle sportowca. Wydolność fizyczna zawodnika to nie wszystko, skoro niezliczone przypadki rodem ze świata sportu pokazują, w jakim stopniu znaczące będą także dobra motywacja oraz psychika. Trening mentalny ma pozytywnie rzutować na sytuacje szkoleniowe i startowe. Jego zamysłem jest zdobycie przeświadczenia o potędze swego potencjału i perspektywie monitorowania własnych myśli. Trener mentalny skutecznie wspiera w eliminowaniu niepokojów, niechęci i i wszystkiego, co ogranicza. Działając w ten sposób, zachęca do najwydajniejszego wysiłku fizycznego polegającego na zwalczaniu swoich słabości.
Każdy trening tego typu, trening tego rodzaju różni się czymś od innych albowiem uwzględnia oczekiwania określonego sportowca. W związku z tym możemy wyodrębnić wiele stylów treningu mentalnego. Oczywiście każdy będzie opierał się o pakiet przetestowanych metod strategicznych, jakie zostały stworzone na podbudowie psychologicznej. Trener mentalny to bardzo ważna funkcja, która w decydującym stopniu wywiera wpływ na sportową motywację. Ten z kolei oddziałuje na wartość treningu, która w dalszym etapie przekłada się na efekty końcowe. Specjaliści i naukowcy jednomyślnie poświadczają, że na chwilę obecną najwydajniejszą techniką konkurencji jest strefa mentalna. To w znacznym stopniu ona zwykle rozsądza o wszelkich efektach naszej pracy. Prognozuje się, że wynajmowanie trenera mentalnego zyska w najbliższej przyszłości jeszcze większą renomę.