Jak wspomóc dziecko w jego pasji?
Każdy rodzic pragnie, aby dziecko miało jakąś pasję. Obecnie w dobie komputerów i smartfonów zainteresowanie dziecka jakimś sportem nie jest łatwe. Dlatego wielu rodziców zapisuje dzieci na różne zajęcia sportowe już od najmłodszych lat.
Jak utrzymać motywację dziecka na podobnym poziomie?
Gdy dziecko uczęszcza na treningi sportowe, to rola rodziców jest najważniejsza, by dziecko miało motywację do ćwiczeń. To od rodziców dziecko uczy się wszystkiego, jeśli rodzice są zdyscyplinowani, konsekwentni oraz aktywni fizycznie, dają dziecku dobry przykład. Bardzo dobrze znane jest powiedzenie „dziecko widzi, dziecko robi”, które bardzo często się sprawdza. Duży wpływ na chęci do ćwiczeń mają także koleżanki i koledzy. Podobne zainteresowania dzieci wpływają na to, jak chcą spędzać wolny czas.
Aby utrzymywać motywację dziecka na tym samym poziomie, rodzice muszą być wsparciem psychicznym dla dziecka i być jego największymi kibicami. Należy motywować dziecko do działania, mówiąc, że wygrywanie nie jest najważniejsze, a ćwicząc dalej, staje się coraz lepsze w tym, co robi. Bardzo ważne jest, by dziecko odczuwało radość z treningu. Jeśli dziecko odczuwa wewnętrzną potrzebę uprawiania sportu, jego motywacja będzie trwała długo.
Jak nie wywierać presji na dziecku?
Rodzice powinni dawać dziecku do zrozumienia, że czasem się wygrywa, a czasem przegrywa. Istotą uprawiania sportu jest gra sama w sobie oraz kształtowanie osobowości dziecka. Nie można karać dziecka za przegraną, ponieważ wtedy bardzo szybko straci motywację do działania. Wsparciem psychicznym i kształtowaniem motywacji sportowców zajmuje się psychologia sportu Książka na ten temat pomoże rodzicom we wspieraniu dziecka w sporcie oraz wskaże cenne uwagi jak postępować z dzieckiem, by nie wywierać na nim presji.
Rodzice muszą zrozumieć, że sport musi być ambicją dla dziecka, a nie dla nich samych. Dziecko mimo wszystko powinno mieć wsparcie w rodzicach. Warto wpajać dziecku, że nie musi wygrywać, lecz rozwijać swoje umiejętności sportowe i osobowość.