Jak uzyskać fachową poradę prawną?
Od 2016 roku w Polsce można uzyskać darmową poradę prawną. Jest to forma pomocy dla najuboższych zagwarantowana przez konstytucję. Taka porada polega na udzieleniu wskazówek zanim sprawa trafi do sądu.
Co w ramach porady?
W ramach darmowej porady prawnej otrzymamy pomoc przy sporządzeniu pism czy też wniosków. Poznamy również możliwe rozwiązania naszej sprawy. Niestety nieodpłatna porada prawna nie obejmuje reprezentowania przed sądem. Możemy jednak otrzymać pomoc przy pisaniu wniosku o przyznanie adwokata z urzędu.
Zakres spraw
Ograniczony jest także zakres spraw. Bezpłatna porada obejmuje obszary prawa pracy, prawa cywilnego, ubezpieczeń społecznych, spraw rodzinnych oraz karnych i administracyjnych, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za porady w sprawach z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia) będziemy musieli zapłacić.
Dla kogo?
Z pomocy radcy prawnego lub adwokata może skorzystać osoba przed 26 rokiem życia lub po 65. Ponadto z darmowej porady skorzystają rodziny wielodzietne, kombatanci, weterani oraz poszkodowani w wyniku katastrof i klęsk żywiołowych. Ale to nie koniec. Do darmowej pomocy uprawnione są także osoby niepełnosprawne, żyjące w ubóstwie, bezdomni, bezrobotni, przewlekle chorzy, alkoholicy i narkomani.
Gdzie szukać informacji?
Aby dowiedzieć się gdzie i kiedy udzielane są darmowe porady prawne należy wpisać w wyszukiwarkę, w zależności do jakiego miasta mamy najbliżej, np. porady prawne łódź, zadzwonić i umówić się na spotkanie. Do spotkania należy się odpowiednio przygotować, zabrać ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące sprawy i zastanowić się czego oczekujemy. Dobrze jest dzień wcześniej spisać sobie na kartce pytania jakie chcemy zadać podczas spotkania, gdyż w trakcie wizyty wiele rzeczy może nam zwyczajnie wylecieć z głowy.